Simpel handel blev til direktørjob
Bjørn Nielsen skulle købe en tagrende-renser, men kom hjem med et staldrensningsfirma.
Da 24-årige Bjørn Nielsen for nogle måneder siden besluttede sig for at blive selvstændig erhvervsdrivende, var planen egentlig at etablere et firma, som skulle rense tagrender. Derfor kontaktede han Richard Nielsen i Toftlund, som ejede en maskine til formålet, for at spørge, om han kunne købe den.
- Vi snakkede en del frem og tilbage - også om mine fremtidsplaner. Vi havde faktisk også stort set afsluttet handlen med tagrende-renseren, og så var det, at Richard pludselig foreslog, at jeg da kunne købe hele hans firma, siger Bjørn Nielsen.
Og som sagt, så gjort. Bjørn Nielsen har netop overtaget Richard Nielsen virksomhed ”Staldrens”, der, som navnet antyder, ikke vasker tagrender, men renser og desinficerer stalde.
Rigtig glad for det
Det lille firma med fire medarbejdere tilknyttet for uden Bjørn Nielsen selv, er godt fire år gammelt og etableret af Richard Nielsen. Han har selv investeret i og udviklet de maskiner, som primært bruges til kyllinge- og svinestalde.
- Jeg er en iværksætter. Jeg kan lide at igangsætte og se, hvad der sker, forklarer Richard Nielsen om sin overdragelse af Staldrens.
Og han understreger, at han intet negativt har at sige om det firma, han nu har forladt.
- Jeg har været rigtig glad for det. Men jeg kan personligt bedst lide at skifte fokus, inden der ”går hverdag” i mit arbejde. Så nu venter nye udfordringer, siger Richard Nielsen.
Hvad de nye arbejdsopgaver kommer til at indeholde, ved Richard Nielsen endnu ikke.
- Det er klart, at jeg efterhånden kender landbrugsbranchen godt, så det ville være naturligt at fortsætte indenfor erhvervet, men jeg er åben for forslag og nye idéer, lyder det.
Bliver konsulent
Arbejdsløs bliver den pt forhenværende virksomhedsejer dog ikke. De næste måneder fortsætter han som konsulent hos Staldrens, hvor han hjælper Bjørn Nielsen i gang.
Lørdag den 6. august fra klokken 15 holder Bjørn Nielsen i øvrigt en lille reception med bespisning i Staldrens’ lokaler på Alslevvråvej ved Løgumkloster i anledning af ejerskiftet. Det var også her, Richard Nielsen åbnede Staldrens for godt fire år siden for dernæst at flytte til Toftlund - og nu er firmaet altså tilbage igen på adressen ved Løgumkloster.




































