Malkekvæget fastholder den store udstilling fra sidste år. Der kommer således 124 malkekøer mod 128 sidste år. De er i år fordelt med 87 Dansk Holstein (SDM), 24 RDM og 13 jersey.

Kødkvæg er uændret med 92 (93 sidste år), og de største racer er Limousine og Simmentaler. 104 heste kommer til bedømmelse mod 84 sidste år. Her er de største racer Shetlændere og Islændere. Får og geder er gået frem fra 27 til 31 dyr.

Hertil kommer udstillingen af høns og kaniner samt børnedyrskuet, som samlet set er større end sidste år.

Der udstilles 28 racehøns, hvilket er det samme som sidste år, samt 63 kaniner mod 48 sidste år. Børnedyrskuet ventes at omfatte 25-30 dyr.

Pladsen med maskinudstillingen er fyldt op og udstillingsarealet er ca. 10.000 kvadratmeter, som også har været tilfældet de foregående år.

Glæde over interesse
Skuets formand, Finn Pedersen, er glad for den store interesse.

- Det er dejligt, udstillerne bakker op om dyrskuet, og dermed gør dyrskuet til den folkefest, som den har været gennem 140 år. Dyrskuet rummer en mangfoldighed og er en helt speciel tradition, som tegner et godt billede af landbruget.

Anders Peter Andersen, der er skuets koordinator, er også begejstret.

- I en tid med krise og hvor strukturudviklingen går stærkt, er det flot med så stor en udstilling. Det siger noget om, at dyrskuet fortsat har sin berettigelse, siger han.

4000 børn besøger skuet
Fredag får dyrskuet besøg af ca. 4.000 børn fra dagplejer, børnehaver og skoler fra omegnen, som traditionen tro invaderer pladsen fra morgenstunden.

I forbindelse med dyrskuefrokosten fredag bliver det Venstres folketingskandidat i Horsens-kredsen, Fatma Øktem, der holder talen.

Dyrskuet byder på et stort underholdningsprogram med bl.a. hesteshow, gymnastikopvisning, kaninhop, fåreklipningskonkurrence, hundeagility, ponyridning m.m.

På Landbrugets Stand præsenteres en række aktiviteter med udgangspunkt i landboforeningerne, Åbent Landbrug m.m., og der etableres bl.a. en sansesti, hvor man kan få indtryk af, hvad der sker i landbruget.