(EFFEKTIVT LANDBRUG) LOGISTIK: I Danish Crowns slagteri i Blans er afdelingerne med udbening, opskæring og pakkeriet udbrændt, hvorimod selve slagteområdet er nogenlunde intakt. Indtil slagtningerne kan genoptages, arbejdes der på midlertidige løsninger.
Svineleverancerne til slagteriet i Blans er holdt tilbage som følge af branden i Danish Crown-anlægget i mandags. Men det bliver ikke længe, står det til Danish Crown, som i disse dage knokler på at forhindre risikoen for overfyldte slagtesvinestalde.
- Meget tyder på, at vi optimerer produktionen i Horsens, Esbjerg, Vojens og Ringsted. Hvordan og hvor meget, der bliver tale om på hvert slagteri, har vi slet ikke overblik over endnu, men optimerer vi produktionen på de fire slagterier, kan det dække behovet, vurderer Danish Crowns kommunikationsdirektør, Anne Willemoes.
Læs artiklen i sin helhed i EFFEKTIVT LANDBRUG onsdag.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
6. oktober 2026
10 min · I går
Krav om undersøgelse af grisestop, debat om spildevand, ris på våd tørvejord og de første jordkøb til en ny skov ved Roskilde.