Den 14. juni - dagen hvor Effektivt Landbrug for første gang udkommer som dagblad - nedsættes taksterne på Storebæltsbroen.

Det kunne animere endnu flere landmænd fra Sjælland til at tage en aftentur over broen en af de to efterfølgende dage, idet DLF-Trifolium, FAF og Patriotisk Selskab inviterer til fremvisning af deres fælles forsøgs- og demonstrationsarealer på Bramstrup Gods syd for Odense. Både onsdag den 15. og torsdag den 16. juni startes præcist kl. 18.30.

Belært af sidste års store interesse for arrangementet, deles deltagerne i seks hold, mod tre hver aften sidste år. Hvert hold cirkulerer rundt til seks poster i det seks hektar store areal med forsøgsparceller og demonstration af afgrøder. Alle steder vil en konsulent fra arrangørerne fortælle om de pågældende forsøg indenfor græsfrø, kornafgrøder, raps og ærter.

- Det er eneste sted i landet, hvor så mange forsøg er samlet på et demonstrationsareal, og det eneste sted, hvor man kan se forsøgsparceller med græsfrø, nævner chefkonsulent Erik Andkær Pedersen fra Patriotisk Selskab.

Avlschef hos DLF-Trifolium, Erling Christoffersen, nævner, at der blandt andet vil kunne ses afprøvning af forskellige jordmidlers virkning i alm. rajgræs overfor 1-årigt rapgræs, vækstregulering i rødsvingel og bekæmpelse af græsukrudt i hundegræs. Endelig har DLF-Trifolium også forsøg på Bramstrup med udlæg af engrapgræs, rødsvingel og strandsvingel i ærter.

En nyhed på demonstrationsarealet er den såkaldte »tyskerhvede«, som vandt europamesterskabet ved hvededyrkningskonkurrencen sidste år ved DLG Feldtage i Tyskland, i øvrigt foran Troels Toft fra Patriotisk Selskab.

- De to strategier vil umiddelbart kunne sammenlignes på Bramstrup, siger chefkonsulent Erik Andkær Pedersen, Patriotisk Selskab, der med spænding vil følge, om disse strategier kan overføres til danske forhold.

Aftenerne sluttes af servering af øl, vand og kaffe sammen med pølser, frikadeller og hjemmelavet kartoffelsalat i Bramstrups hestestald.