Mandix førte sig frem i Holbæk
(LANDBRUG FYN) Miss Sandra blev Det Sjællandske Efterårsskue bedste hundyr
Kun to dyr mødte op fra Fyn - begge fra Mette og Kaj Jespersen, som ejer Mandix Hereford i Blommenslyst.
Til gengæld klarede de sig rigtig flot. En kviekalv - Mandix Miss Thora - på 8 måneder vandt sit hold og sluttede som næstbedste kalv med betegnelsen Reserve Champion. Det ældste af de fynske dyr – Mandix Miss Sandra på 14 måneder - vandt også sit hold, og sluttede med at blive udpeget som skuets bedste hundyr med titlen Grand Champion.
Senere på dagen deltog Mandix-kvierne i konkurrencen om at blive skuets bedste par (to dyr efter samme tyr eller ko) og kom ind på en flot andenplads.
Søndag var der konkurrence om at blive udpeget som den bedste til at mønstre dyrene. Her gik sejren til Mette og Kaj Jespersens datter Maja.
Podcast
Alle afsnitAlle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.




































