Udviklingen i landbruget går stærk, og der er stort set kun to muligheder. Enten er man med på vognen, eller også står man af – udvikling eller afvikling.

- For mig var der egentlig ingen tvivl. Enten skulle jeg bygge nyt, eller også skulle jeg stoppe. Der var reelt ingen mellemveje, konstaterer gårdejer Sten Jensen.

Han valgte byggeriet og det fortsatte liv som gårdejer, og en ny fritliggende løsdriftsstald på 1724 kvadratmeter med plads til 147 køer i sengebåse er taget i brug på Kirkevej 51 i udkanten af Hejnsvig.

Endnu er der god plads i stalden, der afløser en gammel, nedslidt bindestald med plads til 50 køer. Foreløbig er der kun kvote til 80 køer, men der er købt yderligere 300 tons, så det er muligt at komme op på 120 køer til april.

Når det gælder kvægstalde, melder spørgsmålet om robot- eller ikke robotmalkning sig altid – også for Sten Jensen:

- Jeg brugte et par år på at overveje, hvilket malkesystem, der skulle ind i stalden, og det blev en 2x12 sildebensmalkestald. Jeg tror på robotterne, men ikke endnu, konstaterer Sten Jensen i forbindelse med et åben stald arrangement, hvor andre fik lejlighed til at hente inspiration i nybyggeriet i Hejnsvig.

Den nye stald er så stor, at det er planlagt, at der skal være »plads« til medarbejdere, og på længere sigt bliver det formentlig i familien. Sønnen Jesper Gade Jensen er i gang med en landmandsuddannelse.

Til gården hører 70 hektar jord, hvortil kommer gylleaftale med naboer.