Komplet præmieliste for hestene på Odense-skuet

Liste med oprangering og point for samtlige heste på Det Fynske Dyrskue.

Frederiksborg

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret

23 point:

1 Grete & Jens Dall Rasmussen, Gudbjerg.

22 point:

2 Hans Henrik & Jørgen Holm, Svendborg.

 

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point:

6 Niels Erik Nielsen, Gudme.

5 Louise Ingemann, Gudme.

22 point:

7 Grete & Jens Dall Rasmussen, Gudbjerg.

3 Tina Lindstrøm, Ringe.

4 Christina Vedel, Aarup.

 

Oldenborg

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret - Forædlet

24 point:

13 Jørgen K. Andersen, Broby.

23 point:

12 Heidi C. Lunde, Ørbæk.

22 point:

11 Tenna Jørgensen, Ferritslev.

10 Tina Lindstrøm, Ringe.

21 point:

8 Gitte Ebbesen, Ringe.

9 Lene Sørensen, Ørbæk.

 

Hopper på 3 år – Forædlet

23 point:

14 Hans Jørgensen, Gamtofte.

 

Vallakker på 2 år og derover - Forædlet

22 point:

16 Hans Jørgensen, Gamtofte.

17 Tina Lindstrøm, Ringe.

21 point:

15 Gitte Ebbesen, Ringe.

 

Hoppefamilier - Forædlet

22 point:

18, 17, 15 Gitte Ebbesen, Ringe.

 

Knabstrupper

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

22 point:

19 Mette Mikkelsen, Kerteminde.

 

Frieser

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point:

24 Ulla Kofod Finnemann, Brenderup.

22 point:

23 Ulla Kofod Finnemann, Brenderup.

22 Nadia Skytte Omér, Odense C.

25 Bitten Aagaard Jensen, Aarup.

21 point:

20 Jeanet Kristensen, Odense SV.

21 Freya Kaae Westerled, Ullerslev.

 

Hopper på 2 år

23 point:

26 Maria Petersen, Faaborg.

 

Vallakker på 2 år og derover

23 point:

29 Ghita Bøgetoft Hansen, Nr. Søby.

30 Camilla Blok, Marslev.

27 Belinda Johansen, Assens.

22 point:

28 Ulla Bjørndal Møller, Pederstrup.

 

Pura Raza Español

Hingste på 6 år og derover

23 point:

34 Gitte Bechsgaard Petersen, Odense C.

35 Nanna Lyholm, Odense S.

 

Hingste på 2 år

22 point:

36 Maybritt Rønn, Otterup.

 

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret

22 point:

37 Mette Andersen, Glamsbjerg.

 

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point:

38 Maybritt Rønn, Otterup.

 

 

Fuldblodsaraber

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

22 point:

39 Regine Nielsen, Ringe.

 

Vallakker på 2 år og derover

23 point:

40 Anika Buur Leth, Gislev.

22 point:

41 Sabrina Fredslund, Odense SØ.

21 point:

42 Lotte Haahr Andersen, Aarup.

 

Sportsaraber

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point:

43 Pernille Pust, Søndersø.

 

Traver

Vallakker på 2 år og derover

22 point:

44 Lena Nørreskov, Ringe.

 

Palomino

Vallakker på 2 år og derover

21 point:

45 Tina S. Henriksen, Odense SØ.

 

Pinto

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point:

46 Dolly Rosenlyst, Gelsted.

22 point:

52 Tanya Hansen, Agedrup.

49 Pernille Jensen, Bogense.

21 point:

48 Dolly Rosenlyst, Gelsted.

47 Cecilie Trædholm, Odense S.

20 point:

50 Jonna Kimmie Hansen, Nyborg.

 

Hopper på 3 år

22 point:

54 Pernille Jensen, Bogense.

 

Vallakker på 2 år og derover

21 point:

55 Jens Godskesen, Agedrup.

 

Hoppefamilier

22 point:

56, 46, 48, 57 Dolly Rosenlyst, Gelsted.

 

 

Quarter Horse

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point:

58 Susanne & Benny Schultz-Hansen, Morud.

 

Vallakker på 2 år og derover

23 point:

60 Karina Rasmussen, Broby.

22 point:

59 Dolly Rosenlyst, Gelsted.

 

Paint Horse

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

22 point:

61 Dolly Rosenlyst, Gelsted.

 

Vallakker på 2 år og derover

23 point:

64 Pernille Them Poulsen, Måle.

22 point:

63 Lene Nieburg Hansen, Morud.

21 point:

62 Pia Dallmann, Stenstrup.

20 point:

66 Britta Rosendahl, Nyborg.

 

Dansk Varmblod

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point:

73 Simone Twisttmann, Ebberup.

74 Anette Ribjerg Pedersen, Broby.

75 Janni Rosenkjær Brolund, Blommenslyst.

22 point:

76 Familien Storm Leth, Kværndrup.

68 Salina Ingvorsen, Årslev.

72 Pia Graff Kristensen, Tommerup.

21 point:

70 Anne-Mette Frederiksen, Agedrup.

69 Joan Schwarz, Otterup.

 

Hopper på 3 år

22 point:

77 Linda Rasmussen, Otterup.

 

Hopper på 2 år

23 point:

79 Janni Rosenkjær Brolund, Blommenslyst.

22 point:

81 Vibeke Jørgensen, Ringe.

80 Peter Bebe, Langeskov.

 

Vallakker på 2 år og derover

22 point:

85 Gitte Silkjær, Odense SØ.

83 Sandra Kamp Larsen, Nørre Aaby.

86 Jens Godskesen, Agedrup.

87 Birgitte Høyer, Odense N.

21 point:

82 Louise Jorsal, Skårup.

88 Kirsten Husted Simonsen, Otterup.

 

Den Jyske Hest

Hingste på 6 år og derover

22 point:

89 Jørgen Rasmussen, Bogense.

 

Hingste på 2 år

22 point:

90 Jan Knudsen, Odense NØ.

 

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret

22 point:

93 Jørgen Rasmussen, Bogense.

21 point:

91 Jørgen Rasmussen, Bogense.

92 Brian Larsen, Assens.

 

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret

24 point:

94 Jesper Bernth Sørensen, Haarby.

21 point:

95 Marlene Broe Rasmussen, Bogense.

 

Hopper på 3 år

22 point:

97 Jan Knudsen, Odense NØ.

 

Hopper på 2 år

23 point:

98 Jesper Bernth Sørensen, Haarby.

 

Vallakker på 2 år og derover

24 point:

100 Jesper Bernth Sørensen, Haarby.

23 point:

99 Brian Larsen, Assens.

 

Hoppefamilier

24 point:

101, 98, 100 Jesper Bernth Sørensen, Haarby.

 

 

Den Belgiske Hest

Hingste på 2 år

21 point:

102 Karina Nielsen Duerlund, Hesselager.

 

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point:

105 Hanne Storm Brems, Horne.

103 Karina Nielsen Duerlund, Hesselager.

104 Lars Godskesen, Ferritslev.

22 point:

106 Hanne Storm Brems, Horne.

107 Karina Nielsen Duerlund, Hesselager.

 

Vallakker på 2 år og derover

22 point:

109 Bonnie Mohr, Odense NØ.

108 Pia Graff Kristensen, Tommerup.

 

Shire

Hingste på 6 år og derover

23 point:

110 Sandra Hansen, Kværndrup.

 

Vallakker på 2 år og derover

23 point:

111 Helena Hansen, Frørup.

112 Tine Kristensen, Otterup.

22 point:

113 Anne Fløjborg, Otterup.

 

Tinker

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

22 point:

114 Laila Koyuncu, Odense V.

 

Hopper på 3 år

23 point:

115 Jens Olav Pedersen, Martofte.

 

Vallakker på 2 år og derover

23 point:

116 Jens Olav Pedersen, Martofte.

 

Fjordhest

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret

24 point:

117 Henriette Ellegaard Hindsgaul, Årslev.

 

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point:

120 Mette Skjold Sørensen, Vissenbjerg.

22 point:

118 Niels Frovin Christensen, Simmerbølle.

21 point:

119 Kristina Harlev, Odense S.

 

Hopper på 3 år

23 point:

121 Mette Skjold Sørensen, Vissenbjerg.

122 Kristina Harlev, Odense S.

22 point:

123 Susanne Greve, Vester Skerninge.

 

Hopper på 2 år

23 point:

125 Henriette Ellegaard Hindsgaul, Årslev.

22 point:

124 Niels Frovin Christensen, Simmerbølle.

 

Vallakker på 2 år og derover

23 point:

130 Michala Lindskjold Rughede, Tommerup.

22 point:

131 Louise Østergård, Aarup.

128 Stephanie Cornaby Elster, Blommenslyst.

129 Viktoria Haumann Høgh, Kerteminde.

21 point:

127 Rikke Brandhøj, Stenstrup.

20 point:

132 Camilla Duerlund Nielsen, Hesselager.

 

Hoppefamilier

24 point:

133, 125, 130 Henriette Ellegaard Hindsgaul, Årslev.

 

Den Islandske Hest

Hingste på 2 år

22 point:

135 Lone Fischer, Otterup.

 

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret

22 point:

136 Charlotte Markussen, Ørbæk.

 

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

22 point:

137 Mette B. Eilstrup, Glamsbjerg.

141 Viva Eibe Sternsdorf, Munkebo.

139 Helle Dolleris, Assens.

138 Dorthe Mastrup, Ringe.

140 Lene Thomsen, Ørbæk.

 

Hopper på 3 år

22 point:

142 Susanne Dannaher, Svendborg.

 

Hopper på 2 år

22 point:

144 Susanne Dannaher, Svendborg.

143 Jill Havbæk Jespersen, Langeskov.

 

Vallakker på 2 år og derover

23 point:

147 Marlene Gammeltoft Nielsen, Ørbæk.

22 point:

146 Ditte Harthimmer, Svendborg.

145 Anja Thillemann, Søndersø.

 

Haflinger

Hingste på 6 år og derover

23 point:

148 Katja Olesen, Glamsbjerg.

 

Hingste på 2 år

20 point:

149 Maria Tjawst Frederiksen, Bogense.

 

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret

22 point:

150 Katja Olesen, Glamsbjerg.

21 point:

152 Gitte Rask Nielsen, Stenstrup.

151 Katja Olesen, Glamsbjerg.

 

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point:

155 Maria Tjawst Frederiksen, Bogense.

22 point:

153 Anna Charlott Christiansen, Tranekær.

157 Heidi Lüderer, Tommerup St.

21 point:

156 Lene Rask Rasmussen, Ringe.

 

Hopper på 3 år

23 point:

158 Lotte Haahr Andersen, Aarup.

 

Vallakker på 2 år og derover

23 point:

159 Signe Sjørslev Hansen, Hesselager.

22 point:

160 Louise Toft, Ørbæk.

161 Maria Tjawst Frederiksen, Bogense.

 

Dansk Sportspony

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point:

162 Skovly’s Araber v/Susanne Thuesen, Faaborg.

 

Hopper på 2 år

23 point:

163 Hans Hedemand, Fraugde.

 

Vallakker på 2 år og derover

21 point:

164 Ida Kjerstein, Vester Skerninge.

 

New Forest

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point:

168 Anne & Claus Koch, Faaborg.

166 Kold College v/Sidse Rasmussen, Odense S.

165 Karina & Signe Andrea Jørgensen, Hårby.

22 point:

167 Diana Nielsen, Ringe.

 

Hopper på 3 år

23 point:

170 Hanne & Jørn Jensen, Odense V.

22 point:

169 Fritz Hansen, Odense N.

 

Hopper på 2 år

22 point:

171 Sigrid Wienecke, Tommerup St.

173 Fritz Hansen, Odense N.

172 Vivi Lyholm, Glamsbjerg.

 

Vallakker på 2 år og derover

23 point:

176 Jette Sørensen, Tommerup St.

178 Sigrid Wienecke, Tommerup St.

22 point:

174 Sandra Lynge, Odense SV.

177 Line Steffensen, Odense S.

 

Welsh Pony & Cob avlen

Sec. A – Hingste på 2 år

21 point:

179 Louise Østergård, Aarup.

 

Sec. A – Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret

22 point:

180 Karina Andersen, Rudkøbing.

181 Fam. Granhøj, Kværndrup.

 

Sec. A – Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point:

183 Pernille Sohl, Ebberup.

21 point:

182 Charlotte Kastrup Baltzer, Glamsbjerg.

 

Sec. A – Hopper på 3 år

24 point:

185 Stutteri Fakla v/ Fam. Frandsen, Agedrup.

22 point:

184 Signe Horndrup, Nørre Åby.

 

Sec. A – Vallakker på 2 år og derover

22 point:

186 Stine Ludvigsen, Kerteminde.

 

Sec. B – Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point:

187 Chirie & Brian Laulund-Pedersen, Rudkøbing.

22 point:

188 Chirie & Brian Laulund-Pedersen, Rudkøbing.

 

Sec. C – Hingste på 6 år og derover

22 point:

189 Jens Godskesen, Agedrup.

 

Sec. C – Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret

23 point:

190 Stutteri Gribsvad v/ Benth Olesen, Ejby.

 

Sec. C – Hopper på 2 år

22 point:

191 Stutteri Gribsvad v/ Benth Olesen, Ejby.

 

Sec. D – Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

22 point:

192 Trine Hjort Hansen, Ferritslev.

 

Part Breed – Hingste på 6 år og derover

20 point:

193 Camilla Blok, Marslev.

 

Dartmoor

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret

23 point:

194 Ann Edal, Harndrup.

195 Familien Storm Leth, Kværndrup.

 

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point:

198 Bianca Strandholdt, Gudbjerg.

200 Brian Lemvig Frederiksen, Rydskov.

22 point:

199 Susanne Bommelund, Vissenbjerg.

197 Susanne Bommelund, Vissenbjerg.

21 point:

196 Jeanet Kristensen, Odense SV.

201 Susanne Bommelund, Vissenbjerg.

 

Shetlandspony

Hingste på 6 år og derover

22 point:

202 Stutteri Bøgeskov, Aarup.

 

Hingste på 4 og 5 år

23 point:

203 Stutteri Bøgeskov, Aarup.

 

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret

23 point:

206 Dorte Rande, Nr. Åby.

210 Rikke Rodt, Glamsbjerg.

209 Stutteri Bøgeskov, Aarup.

22 point:

207 Karen Margrethe Jensen, Odense NV.

204 Mie Højgaard Haurum, Ringe.

 

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point:

215 Team Sønderskov, Aarup.

217 Birgit Heldbo, Simmerbølle.

211 Mie Højgaard Haurum, Ringe.

216 Stutteri Bøgeskov, Aarup.

22 point:

214 Kaj Robert Storm Jørgensen, Svendborg.

212 Frida Marie Bech Larsen, Kværndrup.

213 Stella Højkilde Knudsen, Otterup.

 

Hopper på 3 år

23 point:

219 Kaj Robert Storm Jørgensen, Svendborg.

22 point:

220 Stella Højkilde Knudsen, Otterup.

 

Hopper på 2 år

23 point:

222 Birthe Pedersen, Vissenbjerg.

22 point:

221 Team Sønderskov, Aarup.

 

Vallakker på 2 år og derover

24 point:

224 Anita Bommelund, Vissenbjerg.

23 point:

223 Anita Bommelund, Vissenbjerg.

21 point:

225 Anita Bommelund, Vissenbjerg.

 

Miniatureheste

Hingste på 6 år og derover

23 point:

226 Lise Andersen, Bogense.

 

Hingste på 3 år

22 point:

228 Helle Rygaard Okkerholm, Særslev.

227 Stutteri Tøjsbo, Odense SV.

 

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point:

229 Maria Davidsen, Otterup.

 

Hopper på 3 år

22 point:

230 Stutteri Tøjsbo, Odense SV.

231 Stutteri Tøjsbo, Odense SV.

 

Hopper på 2 år

22 point:

232 Stine Louise Andersen, Årslev.

 

Vallakker på 2 år og derover

23 point:

233 Majbrit Brunebjerg, Årslev.

22 point:

234 Maria Davidsen, Otterup.

235 Pia Graff Kristensen, Tommerup.

 

Æsler

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point:

236 Stutteri Lille Nørregaard v/ Tove & Knud Erik Grønbek Rasmussen, Ringe.

22 point:

238 Stutteri Lille Nørregaard v/ Tove & Knud Erik Grønbek Rasmussen.

237 Mette Olesen, Otterup.

 

Vallakker på 2 år og derover

22 point:

239 Mette Olesen, Otterup.

 

Læs også