Selv den bedste fjerdedel af svineproducenterne forventes ikke at få positiv rentabilitet i hverken 2015 og 2016, viser et nyt notat fra Seges, Videncenter for Svineproduktion (VSP).

For den gennemsnitlige producent ser virkeligheden selvsagt endnu værre ud.

Ifølge notatet vil slagtesvineproducenternes gennemsnitlige rentabilitet således falde med 10 kroner til et minus på 48 kroner pr. gris i 2016, forventer VSP ud fra de foreliggende prognoser.

Smågriseproducenterne forventes at få en negativ rentabilitet på 36 kroner pr. gris i 2016 – kun en lille forbedring på 7 kroner i forhold til 2015.

Dermed går den negative rentabilitet, der var i dansk svineproduktion i 2015, igen i 2016 for alle driftsgrene. Ifølge notatet har sektoren haft negativ rentabilitet lige siden 2008.

 

Røde tal

Som nævnt har selv de bedste producenter problemer med at opnå en ordentlig rentabilitet for tiden. Ifølge notatet forventes gennemsnittet af de 25 procent bedste med integreret produktion således at få et negativt resultat på 16-17 kroner pr. gris i 2015 og 2016, mens gennemsnittet for alle producenterne med integreret produktion er et minus på 75-77 kroner.

De 25 procent bedste slagtesvineproducenter forventes også at få et minus. Ifølge VSP-beregningerne lander det på minus 7 kroner i 2015 og minus 16 kroner i år.

Rentabiliteten udtrykker forskellen mellem fremstillingsprisen og salgsprisen på en gris. Fremstillingsprisen indeholder renter af hele den investerede kapital, afskrivninger, kontante kapacitetsomkostninger og stykomkostninger.

Salgsprisen er afregningsprisen for slagtesvinet inklusiv tillæg og fradrag, og for smågrisenes vedkommende bliver der taget udgangspunkt i Den Beregnede Notering.

 

Nedslidning

På baggrund af notatet forventer VSP ikke, at svineproducenterne vil foretage nye investeringer i nævneværdig grad i år.

- Det må derfor formodes, at der vil ske en nedslidning/nedlukning af det eksisterende produktionsapparat, og at reinvesteringerne vil blive holdt på et meget lavt niveau, indtil der kan sandsynliggøres en vedholdende vending i rentabiliteten, vurderer VSP.

Dog kan investeringsstøtteordningen, som åbner i maj 2016, forbedre rentabiliteten i et nyt eller renoveret slagtesvine-anlæg markant, tilføjer VSP. Ordningen giver mulighed for 20 procent i investeringsstøtte.