Lyt til artiklen Afspiller
Hele artiklen læst op
0:00 / 0:00

Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.

Haveselskabet afd. Svendborg inviterer igen til havemarked ved Den røde Lade på Hvidkilde Gods ved Svendborg. Det foregår lørdag den 3. maj klokken 10-15.

Har du som privat haveejer planter i overskud eller andre haverelaterede ting, så reserver en stadeplads.

Som gæst er her rig mulighed for at gøre et spændende fund blandt de cirka 50 stadeholdere.

I tombolaen sælges lodder, hvor du kan vinde nogle af de spændende haverelaterede præmier, som udstillerne donerer.

Haveselskabet har en stand, hvor indgangsbilletten kan afleveres. Der vil tre gange i løbet af havemarkedet blive trukket lod om udstillernes donerede præmier.

Der er også mulighed for en god havesnak her.

Lækkerier til ganen bliver i år fra »Kondit&Dat« v/Kirsten Thur. Her er der mulighed for at købe kaffe, æblemost, pølsehorn, sandwich og kage m.v.

Se mere om arrangementet i kalenderen på haveselskabet.dk.