Efter medlem trådte tilbage: Ny person i Danish Crowns bestyrelse
Danish Crowns kreds 1 var mandag aften samlet for at finde deres nye bestyrelsesmedlem. Valget faldt på 37-årige Rasmus Gramkow Pedersen, der kommer ind i bestyrelsen med et skarpt fokus på drift.
Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
De nordjyske repræsentantskabsmedlemmer valgte mandag aften Rasmus Gramkow Pedersen som deres nye medlem af Danish Crowns AmbA-bestyrelse. Dermed overtager han kredsmandatet efter Thomas Kjær, der trak sig fra bestyrelsesarbejdet i fredags. For Rasmus Gramkow Pedersen var det ikke noget svært valg, da han blev opfordret til at stille op for kredsen.
- Vi er så dybt afhængige af et velfungerende Danish Crown. Det er en stor del af eksistensgrundlaget for os griseproducenter, og så skal vi også yde en indsats, hvis vi kan og vil, så vi påvirker det, vi kan, i den rigtige retning, siger Rasmus Gramkow Pedersen og fortsætter:
- Mit fokuspunkt er, at vi taber terræn og mangler konkurrencekraft. Vi skal kigge på driften og finde de huller, der skal lappes, så vi kan komme tilbage på sporet og få troværdigheden over for de ejere, der tror på Danish Crown.
Rasmus Gramkow Pedersen er 37 år og driver til dagligt en integreret produktion på 700 søer samt 400 ha. i Vadum nord for Aalborg. Alle slagtegrisene leveres til Danish Crown. Danish Crowns bestyrelse vil konstituere sig hurtigst muligt.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
28. oktober 2026
9 min · I går
Trepartens projekter venter på anlæg, ulvedebatten har en personlig pris, og 49 kommuner mangler flowmålere. Vi besøger også Bækkevang.
Jord, natur og lagerhotel blandt ugens 12 ejendomme
5 min · 25. oktober
Uge 43 byder på både bygningsløs landbrugsjord, planteavlsgårde og skov- og naturejendomme. Udbuddet spænder fra 215,3 hektar ved Døstrup til mindre lystejendomme.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125693/jord-natur-og-lagerhotel-blandt-ugens-12-ejendomme
0:00 / 0:00
Ugens mest læste
Uge 43
Ugens mest læste – uge 43
10 min · 25. oktober
Ulveforslag nærmer sig 50.000 støtter, debat om døde pattegrise og spildevand samt kvælstofregulering og roedyrkning på nye vilkår.
Skiftende kvælstoftal, fynsk metanteknologi og udsigt til strid om grisestop. Få også nyt om kartofler, boafgift og foderøkonomi.
0:00 / 0:00
LandbrugØst
Nyeste afsnit
28. oktober 2026
9 min · 24. oktober
Usikkerhed om L5, nye planer for boafgift og en stor jordhandel på Lolland. Også om grisestop, foderøkonomi og smittebeskyttelse.
0:00 / 0:00
LandbrugSyd
Nyeste afsnit
28. oktober 2026
9 min · 24. oktober
Ulve ved Draved, usikkerhed om L5 og biogasplaner på pause. Også om boafgift, direktørskifte til DLG og kundebetalt metanteknologi.
0:00 / 0:00
LandbrugNord
Nyeste afsnit
28. oktober 2026
9 min · 24. oktober
Bovaer med eller uden tilskud, juridisk strid om grisestop og nye arveregler. Også direktørskifte, rekordhøst af druer og vækst på Mors.
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 43
Ugens job: Kvægdrift fylder blandt syv nye stillinger
4 min · 24. oktober
Fire af ugens syv nye opslag på Jobstafet handler om kvæg. Der er også arbejde med grise og planteavl, maskiner samt kaniner og geder.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125691/ugens-job-kvaegdrift-fylder-blandt-syv-nye-stillinger
0:00 / 0:00
Grise
Uge 43
Ugens Grise – uge 43
9 min · 23. oktober
Uændret notering, pres på økonomien og strid om byggestop. Hør også om transportvelfærd, smågriseeksport og årets afprøvningsvært.
Mælkeprisen løfter sig, grisepriserne er pressede, og batteritilbud kræver et eftersyn. Få også nyt om kaffe, driftsresultater og amerikansk inflation.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.