Fra foder til fødevare: Ingrediensvirksomhed får grønt lys for danske rapskager i mad
EU har givet tilladelse for ingrediensvirksomheden Ferm Food ApS til at anvende dansk fermenteret rapskage som fødevare – en milepæl for dansk planteprotein og bæredygtig innovation i fødevareindustrien.
- Beslutningen om at satse på rapsprotein til fødevarer igangsatte en undersøgelse af processer på markedet, og vores valg er faldet på Ferm Foods. Deres fermenteringsteknologi har vist sig at være yderst effektiv og konkurrencedygtig, og teamet kommer med en viden, der er afgørende for vores målsætning om at gøre raps egnet som fødevare.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.
Ferm Food ApS har fået EU Kommissionens tilladelse til at bruge fermenteret rapskage som ingrediens til fødevarer. Fotos: Ferm Food
Fra venstre: Grundlægger og adm. direktør, Jens Legarth og Head of Development Søren Lange.
Rugbrød, der er tilsat 7 procent af Ferm Foods fermenterede rapskage, indeholder mere protein og holder sig friskt længere uden brug af tilsætningsstoffer.