Velas har solgt sin ejerandel i datterselskabet Tjek Revision og Rådgivning, der er en revisionsvirksomhed uden for landbruget, som beskæftiger 43 medarbejdere på tværs af Jylland og Fyn. Det fremgår af en pressemeddelelse fredag.

Køberne er den internationale kapitalfond Accru Partners, der de seneste år har samlet stærke, lokale revisionsvirksomheder under én fælles struktur i Norden og England. I alle virksomheder har det ifølge pressemeddelelsen været med visionen om, at intet ændrer sig for medarbejderne, kunderne eller den daglige ledelse – det er alene ejerandelene, der skifter hænder.

- Det vigtigste for os har været at finde de rigtige ejere, der delte de samme værdier og visioner som os. Nu bliver Tjek en del af en stærkere familie, hvor der er andre muskler, mere specialiseret viden og flere muligheder, end vi selv kunne give dem de kommende år. Samtidig er det helt afgørende for mig, at virksomheden overtages fuldstændig, som den er – med samme ledelse, samme bemanding og samme måde at drive forretning på. Det giver både medarbejdere og kunder tryghed, fortæller Jacob Christiansen, adm. direktør i Velas og bestyrelsesformand i Tjek Revision og Rådgivning.

Stadig tæt samarbejde

Tjek har gennem de seneste knap tre år været gennem en turnaround, der ifølge Jacob Christiansen er et skoleeksempel på at en klar strategi og den rigtige bemanding er en forudsætning for at få succes.

- Vi har på kort tid formået at tiltrække de rigtige profiler, skabe struktur og opbygge en spændende og velkonsolideret virksomhed, som andre nu gerne vil være en del af. Det er jeg personligt meget stolt af, siger han og understreger at det tætte samarbejde mellem Velas og Tjek består med de nye ejere.

- Selvom vi ikke længere er medejere, vil vi stadig arbejde tæt sammen i dagligdagen. Det er vigtigt for mig, at de kunder, jeg favner i Velas, stadig får sublim assistance fra en revisor, der interesserer sig for deres behov og har indsigt i deres forretning. Det sikrer vi med den nye aftale, også selvom vi ikke længere har ejerandele.

Bliver del af internationalt netværk

For Tjeks administrerende direktør, Anders Nybo Pedersen, handler salget om at sikre både virksomhedens og kundernes fremtid:

- Vi gør det her for at blive en del af noget større og for at stå stærkere i et marked, hvor compliance, regulering og teknologi fylder mere og mere. Når vi bliver en del af en større organisation, kan vi løfte opgaverne mere effektivt, vi kan tilbyde vores medarbejdere flere spændende muligheder og give kunderne adgang til endnu mere specialiseret viden. Samtidig får vi et stærkt internationalt netværk, som åbner nye døre, hvis vores kunder vil ekspandere til landene omkring os, siger Anders Nybo Pedersen.

Han peger på, at Tjek med kapitalfonden i ryggen også får adgang til betydelige ressourcer og ekspertise, der kan sætte yderligere skub i selskabets udvikling.

- Vi har mange projekter i pipeline, bl.a. ny IT-infrastruktur og udvikling og implementering af AI-løsninger. Det er dyrt og kræver også megen tid at få ind i forretningen. Tidligere har vi skullet tjene pengene først, før vi kunne investere, men nu kan vi fremskynde udviklingen. Det kommer til at være et kæmpe plus for både vores kunder og især vores medarbejdere.

Business