Tre års ventetid og 100 ansatte i uvished: Mejeri kæmper med Silkeborgs lokalplan-kaos
Efter mere end tre års ventetid på en lokalplan til udvidelse af Them Andelsmejeri står 100 medarbejdere uafklaret om virksomhedens fremtid. Direktør Søren Hansen kalder ventetiden »uforståelig«.
Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Them Andelsmejeri har i mere end tre år ventet på en lokalplan, der skal bane vej for en udvidelse. Det skriver TV 2 Østjylland.
En ventetid, der tærer på direktør Søren Hansen.
- Jeg bliver trist. Det er uforståeligt. Vi er 100 medarbejdere her, der undrer sig over, hvad der foregår, siger han til mediet.
Allerede i maj 2022 gav Vej- og Planudvalget grønt lys til arbejdet med lokalplanen, men processen strandede. Ifølge direktøren har det konsekvenser for mejeriets udviklingsplaner.
Teknik- og miljøchef Thomas Damgaard anerkender forløbet og forventer en færdig plan i begyndelsen af det nye år og peger på, at placeringen i et byområde har gjort planlægningen mere kompleks.
Sagen rammer ned i en bredere kritik. Silkeborg er faldet fra en 2. til en 37. plads i Dansk Industris erhvervsklimaundersøgelse, hvilket indikerer, at andelsmejeriet ikke er den eneste virksomhed i kommunen, der oplever lang sagsbehandlingstid.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
22. oktober 2026
9 min · I dag
Omstillingens tempo, dyre batteritilbud og stigende smågriseeksport. Og hvad ligger bag tallet om 25.000 døde pattegrise om dagen?
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · I går
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 42
Ugens job: Fra kvægforsøg til asfalt og norske farestalde
4 min · I går
Uge 42 byder på 12 nye jobopslag på Jobstafet. Der er blandt andet lærepladser, arbejde med landbrugsmaskiner og stillinger for erfarne medarbejdere i griseproduktionen.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125542/ugens-job-fra-kvaegforsoeg-til-asfalt-og-norske-farestalde
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · I går
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.