Over 100 mio. i kapitalindsprøjtning: Norsk energiselskab investerer betydeligt i dansk biogasgigant
Med en investering på over 100 millioner kroner fra blandt andre norske Equinor tager Green 2x nu det afgørende skridt mod at realisere et af verdens største halmbaserede biogasanlæg i Vordingborg. Kapitalen skal finansiere et pilotanlæg på Møn, der skal producere 170 millioner kubikmeter.
Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Den norske energikoncern Equinor sætter nu et markant aftryk i dansk biogas. Som største enkeltstående investor i Green 2x er selskabet med til at finansiere et pilotanlæg på Møn - første skridt mod et af verdens største biogasanlæg i Vordingborg.
Green 2x oplyser på LinkedIn, at opførelsen af pilotanlægget snart kan begynde efter kapitaltilførslen på lidt over 100 millioner kroner, hvor også Eifo er blandt investorerne.
Pilotanlægget skal demonstrere den halmbaserede teknologi, som det fuldskala kommercielle anlæg skal bygges på.
Ifølge adm. direktør Mikkel Sjølin Kiil er pilotanlægget »et afgørende skridt« mod det store anlæg, som forventes klar senest i 2029.
- Den vellykkede kapitalrejsning understreger, at vi har en meget attraktiv business case, skriver han i opslaget.
Kapaciteten ventes at overstige 170 millioner kubikmeter årligt, hvilket er mere end tre gange de største danske anlæg i dag.
Pilotanlægget skal desuden danne grundlag for et tilsvarende projekt i Malmø. Green 2x blev etableret i 2020 under navnet Vordingborg Biofuel.
BioCirc får EU-støtte til stort energiø-projekt i Vesthimmerland
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
22. oktober 2026
9 min · I dag
Omstillingens tempo, dyre batteritilbud og stigende smågriseeksport. Og hvad ligger bag tallet om 25.000 døde pattegrise om dagen?
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · I går
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 42
Ugens job: Fra kvægforsøg til asfalt og norske farestalde
4 min · I går
Uge 42 byder på 12 nye jobopslag på Jobstafet. Der er blandt andet lærepladser, arbejde med landbrugsmaskiner og stillinger for erfarne medarbejdere i griseproduktionen.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125542/ugens-job-fra-kvaegforsoeg-til-asfalt-og-norske-farestalde
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · I går
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.