Det Danish Agro-ejede datterselskab, æggekoncernen Dava Foods A/S, opruster sin satsning på æg-udvundne enzymer og proteiner.

Det sker efter virksomheden har hentet Morten Würtz Christensen. Han får en central rolle i datterselskabet Dava Foods Biosolutions, hvor fokus er på udvinding og kommercialisering af blandt andet lysozym fra æg.

Med ansættelsen opruster Dava Foods den kommercielle indsats inden for funktionelle proteiner målrettet B2B-markedet. Morten Würtz Christensen får ansvar for at drive væksten, lede kommercialiseringen og arbejde tæt sammen med kunder om at realisere værdien af produkterne.

Han kommer med bred international erfaring inden for ingredienser til fødevareindustrien fra virksomheder som IFF, DuPont Nutrition & Biosciences og Novozymes.

- Jeg ser frem til at få Morten (Würtz Christensen, red.) ombord til at kommercialisere vores bioaktive og funktionelle proteiner. Dette er stadig et nyt forretningsområde for os, men et vi har strategisk fokus på og stor tro på. Vi er derfor meget begejstrede for at have en ekspert på holdet med så megen kommerciel erfaring inden for feltet, udtaler adm. direktør Ivan Noes i en pressemeddelelse.

Produktion og teknologi bag Biosolutions-forretningen håndteres af Dava Foods’ svenske datterselskab i tæt samarbejde med adm. direktør Kristian Ramstad og hans team.

Ifølge koncernen styrker ansættelsen positionen i markedet og understøtter ambitionen om at levere flere innovative og bæredygtige løsninger til fødevareindustrien.

Business