Arla Foods har indgået aftale om køb af Hobro City Camping, der ligger som nærmeste nabo til Hobro Mejeri. Købet skal sikre mulighed for fremtidig udbygning af mejeriet og understøtte mejeriets fortsatte rolle som en væsentlig arbejdsplads og produktionsenhed.

Det beretter mediet Fjordavisen.

Ifølge Arla er købet en strategisk investering i et mejeri, som koncernen har store forventninger til.

- Hobro Mejeri er et mejeri, som Arla virkelig satser på, da mejeriet leverer nogle produkter, der er stor efterspørgsel på. Skyr er et godt eksempel. Når der opstår en mulighed for at købe noget jord, der giver mulighed for fremtidig udbygning, er vi nødt til at slå til, siger Hasse Fensman, Head of Logistics i Arla Danmark, til mediet.

Campingpladsen fortsætter driften frem til overtagelsen, som senest finder sted den 31. december 2026. Arla oplyser, at handlen er gennemført efter en god og konstruktiv dialog med de nuværende ejere.

Der er endnu ikke truffet beslutning om områdets fremtidige anvendelse. Arla understreger dog, at eventuelle planer vil ske i dialog med Mariagerfjord Kommune.

Business