Mejeriforeningen og Landbrug & Fødevarer oplyser i den nye udgave af Mejeristatistik, at dansk osteeksport i 2025 nåede et rekordniveau på 502,1 millioner kg. Det er 28 millioner kg mere end året før.

Ost er fortsat den største eksportvare for dansk mejeribrug. Den samlede værdi af mejerieksporten nåede 31,43 milliarder kroner, hvor osteksporten stod for 17,37 milliarder kroner. Herefter fulgte mælkepulver og mælkekonserves med 6,62 milliarder kroner, konsummælk med 3,73 milliarder kroner og smør med 3,69 milliarder kroner.

Ud over højere eksportværdi steg eksporten også i volumen i de fleste produktgrupper. Eksporten af konsummælksprodukter voksede fra 96,2 til 101,9 millioner kg, mens mælkepulver og mælkekonserves steg fra 147,2 til 150,1 millioner kg. Smøreksporten voksede fra 59,7 til 60,2 millioner kg.

Europa er fortsat det vigtigste marked. Af den samlede osteeksport blev 402,5 millioner kg afsat i EU og Storbritannien. Tyskland var det største eksportmarked med 113,6 millioner kg, mens eksporten til Frankrig nåede 20,3 millioner kg. Det er mere end Danmarks import af fransk ost, som udgjorde 13,7 millioner kg.

Stigende indhold fedt og protein

Den stigende eksport følger en højere mælkeproduktion. Indvejningen på danske mejerier steg fra 5,69 til 5,76 milliarder kg, samtidig med at indholdet af både fedt og protein voksede. Det har øget råvarens produktionskapacitet.

Produktionen af ost, smør samt mælkepulver og mælkekonserves steg i 2025, mens produktionen af konsummælksprodukter faldt fra 692,1 til 683,0 millioner kg.

Inden for de økologiske konsummælksprodukter var udviklingen modsat. Produktionen af økologisk drikkemælk steg fra 144,5 til 151,6 millioner kg, og den samlede økologiske konsumkategori voksede fra 190,3 til 196,6 millioner kg. Samtidig faldt den økologiske mælkeindvejning fra 635 til 582 millioner kg.

Business