Vækster med 75 procent: Midtjysk maskinhandler avancerer på bundlinjen
I 1992 blev Sorring Maskinhandel importør af Avant-minilæssere. I dag - 30 år senere - er det stadig den samme hest, virksomheden satser på - og som løfter resultatet for den midtjyske maskinhandler.

Jørgen Jensen er indehaver, sælger og direktør for Sorring Maskinhandel, der tilbyder 20 forskellige Avant-minilæssere og 276 forskellige redskaber. Foto: Arkivfoto
Sorring Maskinhandel kunne berette om fremgang for tredje år i træk i selskabets seneste årsregnskab.
Årets resultat for den midtjyske virksomhed blev nemlig på 8,6 millioner kroner, hvilket er en stigning på 75 procent i forhold til 2020, hvor resultatet blev 4,9 millioner kroner.
Selskabet, der forhandler og servicerer Avant-minilæssere, har således ved regnskabafslutning en samlet egenkapital på 26,7 millioner kroner mod 23,1 millioner kroner året før.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 10 uger for kun 10 kroner om ugen.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her