Fynsk gødningsproducent vækster og gøder jorden for større indtjening
Den nu Langeskov-baserede producent af sit eget unikke gødningssystem, Flex Fertilizer System, har hævet bundlinjen med 145 procent og lagt ny strategi, der efter planen allerede skal give afkast i 2024.
Muligheden for at blande sin helt præcise gødning til den enkelte afgrøde på det enkelte stadium.
Dette er konceptet bag den fynske gødningsproducent Flex Fertilizer System, der netop har aflagt regnskab for 2022.
Virksomheden har de seneste 3 år leveret positive regnskaber, og bundlinjen for 2022 er hævet til 203.163 kroner fra 82.902 kroner i 2021. EBITDA endte på 1,71 millioner kroner og er højere end året før.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
22. oktober 2026
9 min · I dag
Omstillingens tempo, dyre batteritilbud og stigende smågriseeksport. Og hvad ligger bag tallet om 25.000 døde pattegrise om dagen?
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · I går
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 42
Ugens job: Fra kvægforsøg til asfalt og norske farestalde
4 min · I går
Uge 42 byder på 12 nye jobopslag på Jobstafet. Der er blandt andet lærepladser, arbejde med landbrugsmaskiner og stillinger for erfarne medarbejdere i griseproduktionen.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125542/ugens-job-fra-kvaegforsoeg-til-asfalt-og-norske-farestalde
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · I går
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.