Danmarks specialmesse indenfor husdyrproducenterne, NutriFair-udstillingen, vender tilbage i januar måned næste år, hvor dørene igen åbnes for 11. gang i Messe C i Fredericia.
Tirsdag var der kickoff for udstillere og presse forud for NutriFair-udstillingen, og projektleder for udstillingen Ida Brøgger Hahn kunne oplyse, at der allerede nu er tilmeldt 171 udstillere til messen, der afholdes onsdag den 17. og torsdag den 18. januar, som svarer til en belægning på omkring 70 procent i forhold til sidste udstilling. Det er langt flere end ved tidligere messer, oplyste hun.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
22. oktober 2026
9 min · I dag
Omstillingens tempo, dyre batteritilbud og stigende smågriseeksport. Og hvad ligger bag tallet om 25.000 døde pattegrise om dagen?
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · I går
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 42
Ugens job: Fra kvægforsøg til asfalt og norske farestalde
4 min · I går
Uge 42 byder på 12 nye jobopslag på Jobstafet. Der er blandt andet lærepladser, arbejde med landbrugsmaskiner og stillinger for erfarne medarbejdere i griseproduktionen.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125542/ugens-job-fra-kvaegforsoeg-til-asfalt-og-norske-farestalde
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · I går
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
I dag var der kickoff for udstillere og presse forud for NutriFair-udstillingen, og projektleder for udstillingen Ida Brøgger Hahn kunne oplyse, at der allerede nu er tilmeldt 171 udstillere, som svarer til en belægning på omkring 70 procent. Det er langt flere end ved tidligere messer, oplyste hun. Foto: Per Jørgensen
Ved hjælp af NutriFair Online kan man som besøgende planlægge sit messebesøg ud fra en interaktiv udstillerliste, sammensætte sit eget program, følge med i de seneste produktnyheder og tilbud samt gense dele af sceneprogrammet efter messen.
Ved hjælp af NutriFair Online kan man som besøgende planlægge sit messebesøg ud fra en interaktiv udstillerliste, sammensætte sit eget program, følge med i de seneste produktnyheder og tilbud samt gense dele af sceneprogrammet efter messen.