Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
På få år har indonesiske landmænd i samarbejde med lokale og danske myndigheder formået at omstille sig til økologi. Et konkret resultat er, at indoneserne nu er klar til at eksportere deres første økologiske ost. Næste skridt for indoneserne er at udbrede økologien til hele landet. Det skriver Fødevarestyrelsen i en pressemeddelse.
I de få år, samarbejdet har stået på, har indonesiske landmænd og lokale myndigheder formået at omlægge til økologisk produktion med assistance fra Fødevarestyrelsen og Landbrugsstyrelsen, samt støtte fra Arla og Danida.
Osten er blevet til i et samarbejde mellem et kooperativ bestående af cirka 10.000 små, selvstændige indonesiske landmænd og en lokal osteproducent.
Samarbejdet mellem Danmark og Indonesien fortsætter de kommende år, og her vil der fortsat være fokus på økologisk produktion.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.