Danish Crown-formand afviser kritik: - Der er stor fornyelse i bestyrelsen
Asger Krogsgaard er valgt som formand for slagterikoncernen Danish Crown. Nu vil han sætte et arbejde i gang for at genvinde selskabets konkurrenceevne.
Noteringen skal op, så smågrisene bliver inden for landets grænser. Asger Krogsgaard er efter en periode som konstitueret formand nu officielt blevet valgt til posten hos Danish Crown. Opgaven går nu ud på, i samarbejde med den nye bestyrelse, at genrejse konkurrenceevnen hos slagteriet og hæve noteringen.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.
Den nye formand for Danish Crown har fokus på at øge konkurrenceevnen, så man kan sikre sig en stabil forsyning af svineleverancer til slagteriet. Foto: Morten Ipsen
Formanden for Danske Svineproducenter, Jeppe Bloch Nielsen, er utroligt skuffet over valget af Asger Krogsgaard som formand for Danish Crown. Jeppe Bloch Nielsen havde hellere set yngre kræfter indtage formandsposten. Arkivfoto
Danish Crown er fortsat voldsomt udfordret på sin konkurrenceevne. Noteringen i Danmark er stadig et godt stykke bagefter konkurrenterne i udlandet. Arkivfoto