Sjællandsk New Holland-forhandler leverer overskud på 3,8 millioner
Den sjællandske New Holland-forhandler, Slagelse Maskinforretning, går tilbage på bundlinjen, efter man satte rekordresultater i den forrige regnskabsperiode.
Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Slagelse Maskinforretning leverer fortsat et resultat i millionklassen, omend man går tilbage på sine nøgletal. Det fremgår af selskabets årsregnskab for den skæve periode 2022/23, der sluttede 30. september.
Selskabets bruttofortjeneste falder fra 14,1 til knap 12 millioner kroner. Det kan mærkes på bundlinjen, hvor sidste års rekordresultat på 5 millioner kroner er faldet til 3,8 millioner kroner. I ledelsesberetningen fremgår det, at man er tilfreds med årets udvikling. Selskabet forventer dog, at »de strukturelle udfordringer i branchen og i landbrugssektoren generelt vil forøges yderligere, samtidig med at den globale økonomi fortsat vil svækkes«.
Slagelse Maskinforretning forhandler landbrugs- og entreprenørmaskiner fra New Holland samt redskaber fra Kverneland. Slagelse Maskinforretning foreslår i sit årsregnskab et udbytte på 15 millioner kroner til ejerne. Egenkapitalen stiger en anelse, fra 29,5 til 30,3 millioner kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
22. oktober 2026
9 min · I dag
Omstillingens tempo, dyre batteritilbud og stigende smågriseeksport. Og hvad ligger bag tallet om 25.000 døde pattegrise om dagen?
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · I går
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 42
Ugens job: Fra kvægforsøg til asfalt og norske farestalde
4 min · I går
Uge 42 byder på 12 nye jobopslag på Jobstafet. Der er blandt andet lærepladser, arbejde med landbrugsmaskiner og stillinger for erfarne medarbejdere i griseproduktionen.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125542/ugens-job-fra-kvaegforsoeg-til-asfalt-og-norske-farestalde
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · I går
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
Torben Nielsen (th.) og Niels Lauritzen (tv.) er begge indehavere af Slagelse Maskinforretning. Torben Nielsen er dog direktør og daglig leder. Arkivfoto