Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Der er atter engang foretaget et køb af landbrug fra Lego-arvingerne. Kirkbi Invest A/S, som ejes af Lego-familiens private holding- og investeringsselskab Kirkbi A/S, har netop købt en grund på 97,4 hektar på Egholmvej i Tørring i Hedensted Kommune, hvor 61-årige Gunnar Nørtoft Jensen med sin hustru har drevet landbrug i flere år.
Med de knap 100 hektar følger både staldbygninger, lader og maskinhus.
Grunden blev sat til salg for 15 millioner kroner, men Kirkbi betalte imidlertid 13,9 millioner kroner.
Overfor mediet bekræfter virksomheden, at man har opkøbt grunden på Egholmvej som led i familiens skovrejsningsprojekt, man kalder »Project Evergreen«. Her investerer Kirkbi løbende i landområder, hvor det giver mening at rejse skov til brug i den grønne omstilling. Den opkøbte grund skal dermed bruges til plante en masse træer.
Kirkbi købte tidligere på året 300 hektar jord i Skovlunde, og det er ifølge leder af Project Evergreen, Peter Vind, målet at købe landbrugsjord rundt om i landet og samlet set plante skov på et areal på størrelse med Amager.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
22. oktober 2026
9 min · I dag
Omstillingens tempo, dyre batteritilbud og stigende smågriseeksport. Og hvad ligger bag tallet om 25.000 døde pattegrise om dagen?
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · I går
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 42
Ugens job: Fra kvægforsøg til asfalt og norske farestalde
4 min · I går
Uge 42 byder på 12 nye jobopslag på Jobstafet. Der er blandt andet lærepladser, arbejde med landbrugsmaskiner og stillinger for erfarne medarbejdere i griseproduktionen.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125542/ugens-job-fra-kvaegforsoeg-til-asfalt-og-norske-farestalde
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · I går
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.