Solceller kan ende med at fylde et areal svarende til 42.000 fodboldbaner
Ifølge rådgivningsvirksomheden Velas er forpagtning af solceller en god forretning for landmænd. Så god, at ingen anden type jordudnyttelse overgår lejeindtægterne fra solceller. Solceller og solvarmeanlæg er blevet billigere at sætte op – og investorer og udviklere står nærmest i kø for at forvandle landbrugsarealer til solcelleanlæg.

Lejeindtægterne for solceller ligger, ifølge rådgivningsvirksomheden Velas, lige nu på mellem 17-21.000 kroner per hektar. Foto: Arkivfoto
Markarealer dækket af blanke solceller er ikke længere et særsyn i det danske landskab. Og noget kunne tyde på, at vi skal vænne os til at se endnu flere af den nye type energianlæg. Forpagtning af solcelleanlæg er lige nu en guldrandet forretning for landmænd.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her