Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
LANDEJENDOMME Hos Landbrugsmæglerne gælder det primært salg af produktionslandbrug og landbrugsjord, men der er også skovejendomme og lyst-/liebhaverejendomme på hylden. Når det gælder landbrug, er der kunder i hele landet, mens adressen på lystejendommene primært ligger i Østjylland og Fyn.
- For os gælder det alene om at hjælpe kunden, og vi er uafhængig af alt og alle, og vi vægter moral og etik højt.
Sådan lyder det fra indehaver Svend-Åge Bruun i det 50 år gamle firma, der beskæftiger i alt 12 medarbejdere, hvor de otte er i marken, mens de fire sidder på kontoret i Vejle.
Stor erfaring
Landbrugsmæglerne har siden 1970 formidlet landbrugsejendomme i Danmark og har 50 års indsigt og erfaring i dansk landbrug og omsætningen af produktionslandbrug, større gårde og godser, skov- og naturejendomme samt lyst- og liebhaverejendomme.
Landbrugsmæglerne blev etableret af Laurits Jensen i 1970. I de efterfølgende år har der været flere mæglere med i ejerkredsen, herunder Erling Bøndergaard og Jens Vestergaard og senest Svend-Åge Bruun, som indtrådte i 2000.
Virksomheden var i nogle år ejet af Erling Bøndergaard og Svend-Åge Bruun og blev derfor kendt under navnet »Bøndergaard & Bruun«. I dag er Svend-Åge Bruun eneejer og har beskæftiget sig med landbrugshandler i mere end 25 år.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
24. oktober 2026
9 min · 23. oktober
Spildevand, it-sikkerhed og afslutningen på dansk minkavl. Også om landbrugets samlede krav, ventetid på erstatning og grundvand ved No.
Skiftende kvælstoftal, fynsk metanteknologi og udsigt til strid om grisestop. Få også nyt om kartofler, boafgift og foderøkonomi.
0:00 / 0:00
LandbrugØst
Nyeste afsnit
28. oktober 2026
9 min · I går
Usikkerhed om L5, nye planer for boafgift og en stor jordhandel på Lolland. Også om grisestop, foderøkonomi og smittebeskyttelse.
0:00 / 0:00
LandbrugSyd
Nyeste afsnit
28. oktober 2026
9 min · I går
Ulve ved Draved, usikkerhed om L5 og biogasplaner på pause. Også om boafgift, direktørskifte til DLG og kundebetalt metanteknologi.
0:00 / 0:00
LandbrugNord
Nyeste afsnit
28. oktober 2026
9 min · I går
Bovaer med eller uden tilskud, juridisk strid om grisestop og nye arveregler. Også direktørskifte, rekordhøst af druer og vækst på Mors.
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 43
Ugens job: Kvægdrift fylder blandt syv nye stillinger
4 min · I går
Fire af ugens syv nye opslag på Jobstafet handler om kvæg. Der er også arbejde med grise og planteavl, maskiner samt kaniner og geder.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125691/ugens-job-kvaegdrift-fylder-blandt-syv-nye-stillinger
0:00 / 0:00
Grise
Uge 43
Ugens Grise – uge 43
9 min · 23. oktober
Uændret notering, pres på økonomien og strid om byggestop. Hør også om transportvelfærd, smågriseeksport og årets afprøvningsvært.
Mælkeprisen løfter sig, grisepriserne er pressede, og batteritilbud kræver et eftersyn. Få også nyt om kaffe, driftsresultater og amerikansk inflation.
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · 20. oktober
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · 20. oktober
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.