Intet er sket, siden Knud Jeppesen politianmeldte kommunen i 2022: - Grotesk, at det er tilladt
Kalundborg udleder stadigt stort set alt overløb ulovligt uden sanktioner, konstaterer læserbrevsskribenten. For to år siden politianmeldte han kommunen og forsyningen for en konkret forurening i en sag, som endnu ikke er afsluttet.
Af Knud Jeppesen, landmand, Tørringvej 30, Sandvad, 7300 Jelling
Hvordan »fejrer« man, at den 21. februar er det to år siden, jeg politianmeldte Kalundborg Kommune og Kalundborg Forsyning for en stor spildevandsforurening af Kærby Å. Den løber gennem Kalundborg by og ender i Kalundborg havn/fjord. En forurening, der blev opdaget i juli 2022 og var så slem, at to slamsugere måtte rense i åen i over en uge, men først hen i november 2022.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.