Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Antallet af danske landmænd, som går konkurs, er faldet til det laveste niveau siden 2011, skriver Finans.
Mediet har lavet beregninger på basis af nye konkurstal fra Danmarks Statistik. Opgørelserne viser, at blot tre virksomheder i kategorien landbrug, skovbrug og fiskeri gik konkurs i oktober.
Der kan dog være store – og ofte tilfældige – udsving i de månedlige konkurstal, påpeger mediet. Men i de seneste 12 måneder har der kun været 89 konkurser i sektoren, hvor det rullende gennemsnit i perioder af både 2016 og 2019 nåede op over 200 konkurser.
Det lave konkurstal i en kriseramt branche kan ifølge Finans skyldes, at en ny – og ganske god – høst nu er i hus, hvilket sikrer foderforsyningen, og i nogle måneder gør det lettere at få likviditeten til at hænge sammen, samt det faktum at svinebranchen tjente gode penge i 2019, 2020 og i begyndelsen af 2021. Derudover nyder mælkeproducenter og planteavlere godt af stærkt stigende salgspriser på henholdsvis mælk og afgrøder.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.