Risikostyring kan alene besluttes af ledelsen på bedriften, og jeg tror, at dygtighed på det område har stærkt stigende betydning for at kunne drive et økonomisk succesfuldt landbrug, skriver landbrugsdirektøren i Nykredit.
På Jens Hansens bondegaard var der en vis risikostyring i, at den havde overskuelig størrelse, og at den havde mange produktionsgrene på samme bedrift.
Det er snart længe siden.
I mellemtiden har økonomisk optimering bidraget til, at bedrifterne er blevet specialiserede, større og med høj effektivitet i den valgte produktion. Samtidig er priser blevet mere svingende og uforudsigelige, og blandt andet vejrforhold er nok også mere ski
Vil du læse mere?
Prøv 30 dage for 30 kr.
Dette indhold er forbeholdt vores abonnenter, men du kan få adgang på få minutter, med online abonnement.
Allerede abonnent?