Godkendt debut: Kødkvægsskuet Nord 2024 er veloverstået
Over 200 dyr, 80 udstillere og 14 racer. Kødkvægsskuet Nord var fra start en succes, og hvis opbakningen er der, er det ikke sidste gang, kødkvægsfolket er blevet inviteret til et skue om vinteren i Aars.
Langt over 200 dyr fra 80 forskellige avlere indtog over to dage ringen i Messecenter Vesthimmerland. Her blev 14 racer bedømt, og de bedste gik videre til finalerne, interbreedkonkurrencerne, lørdag.
To nordjyske kødkvægsforeninger, Thy-Mors og Hanherred, samt Himmerland havde i samarbejde på rekordtid stablet skuet på benene.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.