En af dem, der rent faktisk gør noget, er kvægavler Anders Nørgaard fra Holstebro. Han har installeret et biogasanlæg på gården, og sat det i værk i sommers.

Der er ikke mange, der har erfaringer med anlæg af denne type, så det var som at »bygge en flyvemaskine i luften«, beskrev han.

Han ser det som en mulighed for danske landmænd at være i front, når det gælde klimavenlighed, for han tror, at klimaaftrykket på et tidspunkt vil blive en parameter i forhold til at markedsføre eksempelvis mælk.

Hans biogasanlæg, der havde en samlet entreprisesum på 10,7 mio. kroner – takket være en stor del egetarbejde – kan nu producere 4 mio. kWh strøm, eller hvad der svarer til 1.100 husstande.

I dag ryger meget store mængder varme ud i forbindelse med strømproduktionen, men det håber han på at kunne udnytte på sigt.

 

Energi