Landbruget på efterårsarbejde: Politikerne skal påvirkes
Ved de kommende landbrugsforhandlinger skal EU’s nye reform implementeres bedst muligt. Den indeholder både risici og muligheder, kom det frem på fynsk møde mandag.

Overfor en snes fynske landboforeningsmedlemmer redegjorde EU-parlamentariker Asger Christensen mandag for indholdet af den nye EU-reform, der kan få vidtrækkende konsekvenser for danske landmænd, alt efter den forestående forhandlinger om den nationale implementering. Til højre ses Centrovice-formand Torben Povlsen. Foto: Erik Hansen
Mange vigtige opgaver venter landbruget i det kommende efterår. Først og fremmest naturligvis det hektiske arbejde i marken med bjærgningen af årets høst, etableringen af efterafgrøder og såningen af næste års afgrøder.
Men nok så vigtigt, ikke mindst for erhvervets vilkår i de kommende år, er de nært forstående landbrugsforhandlinger.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her