Efter et år med store problemer er Bornholms Andelsmejeri på vej frem til glæde for andelshaverne. Det eksportorienterede og landmandsejede selskab afsætter igen stigende mængder ost på det største marked, USDA, og har markant fremgang i Sydamerika, oplyser selskabets direktør, Per Olesen.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
19. september 2026
9 min · 18. september
Græsstøtte er uafklaret, gødningsloven møder både EU-klage og opbakning, og smågriseeksporten styrer mod nye rekorder.
Bornholms Andelsmejeri eksporterer 97 procent af de 60.000 ton mælk, der årligt bliver indvejet. Foto: Karsten Himmelstrup
- Vi blev nødt til at sadle om, da afsætningen faldt, og køerne på Bornholm jo selvfølgelig fortsatte med at give mælk. Men nu er vi tilbage på sporet, siger Per Olesen, direktør i Bornholms Andelsmejeri.