En kalkunbesætning med cirka 6.300 dyr nord for Viborg er blevet ramt af den smitsomme fugleinfluenza H5N1. Fødevarestyrelsen har aflivet hele besætningen
Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
En kalkunbesætning med cirka 6.300 dyr nord for Viborg er blevet ramt af fugleinfluenza H5N1.
Det oplyser Fødevarestyrelsen.
Styrelsen har i samarbejde med Beredskabsstyrelsen aflivet besætningen og indført restriktionszoner omkring ejendommen. Veterinærchef Flemming Kure Marker understreger nødvendigheden af høj smittebeskyttelse:
- Vi oplever et meget højt smittetryk med fugleinfluenza i de vilde fugle i Danmark i år, og at smitten rammer både store og små besætninger, siger han.
Trusselsniveauet for fugleinfluenza blev hævet til høj i oktober, og fjerkræejere opfordres til at følge skærpede regler for at beskytte deres dyr.
4.500 fasaner smittet med fugleinfluenza nær Hobro
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.