LandboNords årlige landbrugskonference kunne i år endelig afholdes fysisk, hvor tilhørerne kunne høre om både trends og tendenser inden for erhvervet samt blive forsikret om, at der bestemt er en fremtid for dansk landbrug.
Det var med spænding, at LandboNord havde inviteret til årets Landbrugskonference tirsdag den 8. februar 2022 i Idrætscenter Vendsyssel, Vrå, hvor flere end 450 var mødt frem.
Uffe Bertelsen, administrerende direktør bød velkommen sammen med formand Niels Vestergaard Salling.
- Det er dejligt, at vi har mulighed for at mødes fysisk og give mulighed for bare at være sammen – landmand til landmand, lød det.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
22. oktober 2026
9 min · I går
Omstillingens tempo, dyre batteritilbud og stigende smågriseeksport. Og hvad ligger bag tallet om 25.000 døde pattegrise om dagen?
Mælkeprisen løfter sig, grisepriserne er pressede, og batteritilbud kræver et eftersyn. Få også nyt om kaffe, driftsresultater og amerikansk inflation.
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · 20. oktober
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 42
Ugens job: Fra kvægforsøg til asfalt og norske farestalde
4 min · 20. oktober
Uge 42 byder på 12 nye jobopslag på Jobstafet. Der er blandt andet lærepladser, arbejde med landbrugsmaskiner og stillinger for erfarne medarbejdere i griseproduktionen.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125542/ugens-job-fra-kvaegforsoeg-til-asfalt-og-norske-farestalde
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · 20. oktober
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.