Erfa-grupper sammen med kolleger i andre lande
Aktiviteterne i Danish Farmers Abroad er især udveksling af erfaring mellem deltagerne fra landbrug i de forskellige lande. Og der kommer stadig nye erfa-grupper til – senest en gruppe for markbrugsledere med 15 deltagere fra fire lande.

Den nyetablerede DFA Cropmanager erfa-gruppe, som består af 15 markbrugsledere fra landbrug i Slovakiet, Polen, Tjekkiet og Rumænien mødtes på Dan-Slovakia Agro, Velky Meder, i Slovakiet i slutningen af november. Foto: DFA
Danish Farmers Abroad er organisationen for danske landmænd med produktion i udlandet og har igennem mange år opbygget et stort netværk over hele verden.
De fleste af foreningens aktiviteter er erfa-grupper i forskellige former, der afholdes i Danmark eller hos medlemmer rundt om i udlandet.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 10 uger for kun 10 kroner om ugen.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her