Dansk Varmblod Region Fyn har de sidste mange år afholdt sadelkåring for dressurhopper i august måned på Stutteri Ask. Nu er arrangement blevet rykket til juni og udvidet med springhopper og 2-års bedømmelse.

Ved sadelkåringer kan alle 3-års og ældre hopper deltage og de bedste hopper udtages til Eliteskuet, som afholdes i forbindelse med VM i Herning i august i år

I 2022 bliver sadelkåringen og 2 års bedømmelsen for dressurbetonede hopper afholdt søndag den 19. juni og sadelkåringen og 2 års bedømmelsen for springbetonede hopper afholdt mandag den 20. juni.

Kåringer og afprøvning

Grundstoffet i enhver avl er hoppestammerne. Stærke, gennemavlede hoppestammer med godt eksteriør, gode gangarter eller springevner, dokumenteret af præstationer i sporten, danner grundlaget for Dansk Varmblods øgede fremgang på konkurrencebanerne i ind- og udland.

Hopperne skal være kåret i Dansk Varmblod for at føllet kan registreres.