Godsejer Johan Koed Jørgensen fra Aakær Gods mellem Horsens Fjord og Odder har nu erkendt at stå bag fældningen af cirka 100 træer på både offentlige og private arealer i Odder kommune i efteråret. Det oplyser godsets advokat, René Offersen, til DR.

- Det er man nødt til landbrugsmæssigt, fordi træerne stikker ind over markerne og i forhold til det maskinel, man har. Nogle af dem kan udgøre en sikkerhedsrisiko, hvis det er rådne træer, forklarer han til P4 Østjylland.

Ifølge advokaten er fældningerne sket som led i almindelig vedligehold – og muligvis i god tro, da ejerskabet af nogle træer stadig er uklart.

Østjyllands Politi har rejst syv sigtelser i sagen. Odder Kommune vurderer, at alene deres 50 træer har en værdi i millionklassen og vil kræve erstatning.