Alle Folketingets partier står bag aftale til 161 milliarder om blandt andet udbygning af motorveje frem mod 2035. Og det vækker ros fra Landbrug & Fødevarer.
Der skal bygges en tredje Limfjordsforbindelse ved Aalborg, og der skal investeres flere penge i eksisterende motorveje nær hovedstaden, på Fyn og i Jylland.
Det er blandt punkterne i en ny infrastrukturaftale, der blev fremlagt mandag formiddag i Finansministeriets gård.
Og det vækker ros hos Landbrug & Fødevarer.
- Danskernes muligheder bør ikke være afhængige af deres postnummer, og vores eksport kræver et velfungerende motorvejsnet. Derfor er det vigtigt at investere i sammenhængskraften fra kyst til kyst mellem land og by, siger direktør ved Landbrug & Fødevarer, Flemming Nør-Pedersen.
- Hver tredje kørte kilometer med lastbil i Danmark transporterer varer, der er relateret til det danske fødevareerhverv. Derfor har et effektivt transportsystem stor betydning for fødevareerhvervets konkurrenceevne. Det er afgørende, at hjulene bliver holdt i gang – både i faktisk og i overført betydning. Det er særligt positivt, at der er afsat midler til en ny Midtjysk motorvej, men også investeringer i udvidelserne af E45, E20 Syd om Odense, den øgede kapacitet på Rute 15 mellem Herning og Ringkøbing samt en udvidelse af Ring 4 er meget påkrævede, lyder det fra direktøren.
- Aftalen afsætter også en pulje til udrulning af drivmiddelinfrastruktur for den tunge vejtransport, hvilket er nødvendigt for at tungtransporten kan indfri det høje danske ambitionsniveau. Det er også positivt, at havneinfrastrukturen prioriteres, da investeringer i havneterminaler sikrer hurtigere opkobling til vejnettet, siger han.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
20. oktober 2026
9 min · I går
Markagers DN-rolle skaber debat, Søren Gade forlader Folketinget, og et hvedeforsøg på Stevns sigter mod 20 ton pr. hektar.
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · I dag
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 42
Ugens job: Fra kvægforsøg til asfalt og norske farestalde
4 min · I dag
Uge 42 byder på 12 nye jobopslag på Jobstafet. Der er blandt andet lærepladser, arbejde med landbrugsmaskiner og stillinger for erfarne medarbejdere i griseproduktionen.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125542/ugens-job-fra-kvaegforsoeg-til-asfalt-og-norske-farestalde
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · I dag
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.