På spor efter fortiden: Da bønder mødte jæger-samlere i Danmark
I år under Golden Days Festival på Københavns Universitet er der et særligt program for landbrugsinteresserede. UCPH School of Archaeology deltager nemlig med et spækket felt af forskere, der går i dybden med den nyeste teknologi til at komme på sporet af fortidens brydningsfelt mellem den klassiske jæger-samlerkultur og landbrugets udbredelse.

Ved arrangementet vil forskere tage folk på en rejse gennem de livsændringer, der fulgte med landbrugets komme fra bondestenalderen og frem. Foto: Colourbox
Landbrugets introduktion i Danmark ændrede menneskets livsstil. Både vores forhold til natur, dyr, og mikrober, men også til tro, kunst, sociale relationer, sprog, teknologi og tekstiler.
Ved arrangementet på Saxo-Instituttet, Søndre Campus, Københavns Universitet vil forskere fra UCPH School of Archaeology’s Emerging Researchers Network tage folk på en rejse gennem de livsændringer, der fulgte med landbrugets komme fra bondestenalderen og frem.
Her kan man høre om, hvordan fortidens mennesker og genstande i dag studeres med de nyeste metoder og skaber nye videnskabelige indsigter.
Man kan opleve foredrag (på dansk og engelsk), praktiske demonstrationer og deltage i den efterfølgende reception.
Programmet begynder klokken 15 onsdag den 6. september.
Der er tilmeldingsfrist på UCPH School of Archaeologys hjemmeside senest 31. august.