Nu har du chancen for at drive en zoologisk have – og du kan få dyrene gratis
Guldborgsund Kommune udbyder Guldborgsund Zoo & Botanisk Have til dem, der er interesserede i at bevare stedet som et rekreativt område, skriver TV2 Øst.

I parken er der en lang række forskellige dyr. Blandt andet kænguruer. Foto: Colourbox
I efteråret 2023 besluttede Guldborgsund Kommune at ophøre med driften af Guldborgsund Zoo & Botanisk Have. Haven udbydes nu til udlejning af kommunen, skriver TV2 Øst.
Overtagelse skal ske gennem en erhvervslejekontrakt, hvor arealerne udlejes til erhverv, mens inventaret sælges.
Området skal fortsat anvendes til fritidsformål ifølge lokalplanen. Arealerne skal anvendes som et rekreativt område, åbent for offentligheden, og aktiviteten skal være økonomisk bæredygtig.
- Politisk lægger vi vægt på, at det fortsat skal være åbent for offentligheden, og at der er tale om en økonomisk bæredygtig aktivitet, som alle kan få gavn af i mange år, siger kommunalpolitiker René Christensen (M) til mediet.
Det kan for eksempel være i form af en offentlig park eller lignende, men det er også en mulighed at bevare og videreføre den zoologiske have. Ønsker lejeren at bevare den zoologiske have, kan dyrene overdrages vederlagsfrit.
Fra interesse til bud?
- Det kunne være fantastisk, hvis vi fortsat kan have et rekreativt område i Nykøbing, hvor vi også kan blive klogere på dyrenes verden i en eller anden form. Hvis det ikke kan lade sig gøre, så er jeg sikker på, at der kommer andre, gode bud, der vil være et løft for området og for kommunen som helhed, siger René Christensen til TV2 Øst.
Ifølge René Christensen har der været flere, der, siden budgetforliget blev vedtaget, har givet udtryk for, at de var interesserede i området. Han håber derfor, at interessen nu vil afspejle sig i konkrete tilbud.
Fristen for at indsende tilbud er senest den 13. maj kl. 10:00. Aftalen skal være klar inden sommeren, og udlejningen gælder per 1. november 2024.

Der er også pingviner. Foto: Colourbox

Og sneugler. Foto: Colourbox