Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Tirsdag kunne Fødevarestyrelsen annoncere på det sociale medie X, at der var bekræftet et tilfælde af bluetongue i en fårebesætning på Sjælland. I samme ombæring oplyste styrelsen, at der var mistanke om smitte i en besætning på Fyn også. Den mistanke er nu blevet bekræftet.
Det fremgår af nye oplysninger fra Fødevarestyrelsen.
Bluetongue er konstateret på Sjælland
Ifølge en oversigt over aktuelle udbrud af dyresygdommen kunne smitten først konstateres i en fårebesætning i Ryslinge i Faaborg-Midtfyn Kommune tirsdag den 3. september.
I alt er der konstateret smitte i 82 fåre- og kvægbesætninger, mens der endnu er mistanke om smitte i 51 yderligere besætninger. Således har smitten på nuværende tidspunkt spredt sig til Sjælland, Fyn og store dele af Jylland.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.