Landbrugets affalds-opgave: Det skal være enkelt at sortere og genanvende
Landbruget vil gerne sortere mere og genanvende mere af den plast, der bruges på bedriften. Men hvordan? Og hvad skal der til for, at det lader sig gøre på hver enkel bedrift?

Det handlede om genanvendelse, da Landbrug & Fødevarer og Seges Innovation forleden havde samlet en gruppe kvæglandmænd til workshop hos mælkeproducent Anders Harck i Tjæreborg. Fotos: Landbrug & Fødevarer
Hvordan man kan genanvende sin plast på bedriften, blev der talt om forleden, da Landbrug & Fødevarer og Seges Innovation samlede en gruppe kvæglandmænd til workshop hos mælkeproducent Anders Harck i Tjæreborg.
Ved mødet deltog også repræsentanter fra affaldssektoren, Miljøstyrelsen og Esbjerg kommune, DAKA samt grovvareselskaber, der både leverer plast og leverer varer i plastemballage.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her