I tidligere kontrolkampagner har Fødevarestyrelsen konstateret fejl i håndtering eller registrering af medicin i 46 procent af de kontrollerede kvægbesætninger. Det er særligt i behandlingen af mælkefeber og tilbageholdt efterbyrd, der er fundet fejl.
Det er baggrunden for, at Fødevarestyrelsen nu planlægger en ekstra kontrol af netop behandling og registrering af mælkefeber og tilbageholdt efterbyrd, skriver Landbrugsinfo.
Det forventes, at kontrolkampagnen går i gang i løbet af september.
Sådan forbereder du dig til Fødevarestyrelsens kontrol
Seges anbefaler at man forbereder sig på Fødevarestyrelsens kontrol, hvor fokus er behandling af mælkefeber og tilbageholdt efterbyrd.
Gennemgå besætningsdiagnoserne med din dyrlæge. Sygdommene skal være regelmæssigt forekommende i besætningen, og besætningsdyrlægen skal udfærdige en udførlig skriftlig instruktion om blandt andet symptomer på og behandling af hver sygdom
Husk en tilhørende handlingsplan for hver besætningsdiagnose. Tjek også op på, hvordan I følger instruktionerne i din besætning
Gennemgå jeres procedurer for, hvordan I anvender og registrerer medicin
Gennemgå, gerne sammen med besætningsdyrlægen, om I opbevarer medicin og registrerer behandlinger korrekt
Løb medicinregnskabet igennem en ekstra gang – stemmer det?
Tjek, at alle, der giver medicin, har gennemført et godkendt kursus i medicinhåndtering
Tjek, at alle, der behandler mælkefeber og efterbyrd, har et godkendt kursus i dette
Husk at opbevare dokumentation for gennemførte kurser, så den kan fremvises
Tal med din besætningsdyrlæge, hvis I har behov for kurser i medicinhåndtering og behandling af mælkefeber og tilbageholdt efterbyrd. De fleste dyrlægepraksis tilbyder disse kurser