Der bliver flere og flere af de røde holsteinkøer, som runder 100.000 kg mælk kg mælk pr. EKM. Det blev konstateret, da DRH torsdag holdt årsmøde i Skals Idrætscenter i Midtjylland.
DRH-køerne har ellers ikke altid lagt højt i ydelse.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
19. september 2026
9 min · 18. september
Græsstøtte er uafklaret, gødningsloven møder både EU-klage og opbakning, og smågriseeksporten styrer mod nye rekorder.
Familien Hestbæk med Svend (yderst til højre), Gitte, de to døtre Ida og Johanne samt svigersønnen Søren. De er sammen om Granly, der lagde bedrift til dette års årsmøde hos DRH. Fotos: Line Brusgaard
En lang række medlemmer blev på årsmødet hædret for at have en DRH-ko i besætningen, der har rundet 100.000 kg EKM.
Kim Fagerlin, formand for DRH i Viborg-Skive, fremlagde årsberetningen og kunne fortælle, at racen har haft en meget flot ydelsesfremgang over de seneste 10 år.