Kunstig intelligens i mælkeproduktionen skal bruges rigtigt
Der bliver flere og flere intelligente løsninger i kvægstalden – og Seges Innovation anbefaler, at man får indblik i både hvordan de virker samt fordele og svagheder ved den enkelte teknologi.

Alt udstyr eller services, som måler og vejer på input, output og performance i produktionen genererer data. Seges Innovation nævner, at det blandt andet gælder foderblanderen, malkesystemet, aktivitetsmålere, ydelseskontrollen og tankbilen. Arkivfoto
Kunstig intelligens (AI) fylder mere og mere i hverdagen – ligeledes i kvægstalden, hvor forskellige teknologiske løsninger har vundet stort indpas. Det fremhæver Seges Innovation på Landbrugsinfo.
De slår fast, at der ingen tvivl er om, at teknologien kan hjælpe i forhold til optimering af produktionen, hvis den bruges rigtigt. Teknologien kan desværre også lede til fejltolkninger, hvis den anvendes forkert.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 10 uger for kun 10 kroner om ugen.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her