Rapsfrø som fedtkilde i foderrationen mindsker metan-udledningen
Det er allerede kendt, at mere fedt i foderrationen kan mindske metan-udledningen fra køerne.
Et nyt GUDP-projekt vil derfor ruste landbruget til et muligt lovkrav om mere fedt ved at udvikle udstyr, metoder og viden, som gør det nemmere at bruge rapsfrø i foderrationen.
Et af målene med et nyt GUDP-projekt er at udvikle bedre udstyr til at knuse rapsfrø. Så det bliver let og enkelt at bruge raps i foderrationen.
Rapsfrøene skal bruges som fedtkilde i foderrationen, fordi det lokalt producerede raps kan lette køernes klimaaftryk og tilmed give mælken en mere ernæringsrig fedtsammensætning med flere umættede fedtsyrer.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
7. oktober 2026
9 min · I går
Dyrevelfærd, spildevand og nye krav til markerne: Vi ser på den politiske omstilling og spørgsmålene om indtjening, retssikkerhed og naturprojekter.
VikingDanmark køber Foderteknik, kalveprisen falder, og 50 millioner kr. er på vej til rydning og afgræsning. Hør også om Holstein og naturpleje på Læsø.
Spildevand, skiftende udledningsgrænser og stop for grisestalde. Ugens debat handler om dokumentation, retssikkerhed og hænder til fødevareproduktionen.