Mælkeproducent Hans Peter Hornbjerg, Himmerland, har siden NutriFair i januar fået en del henvendelser på baggrund af, at han blev brugt som case af Vestjysk, der fortalte om ECA-anlæg i et foredrag på messen, som blandt andet også førte til en artikel i Effektivt Landbrug.

Hans Peter Hornbjerg har været testgård for Vestjysk og Food Dignostics, som har testet anlægget i hans besætning over en periode på tre måneder.

Hans Peter Hornbjerg har blandt andet kontaktet Effektivt Landbrug, fordi han ikke kan genkende de tal, der blev fremlagt til foredraget om hans resultater med anlægget.

Landmanden fortæller, at han har oplyst til Vestjysk, at det tyder på, der er en ydelsesstigning på omkring et halvt kilo mælk pr. ko pr. dag, men at det var efter de første tre måneder, hvor kun 10 procent af køerne var koblet på anlægget. Det er det eneste tal, landmanden har opgivet, siger han. Resultaterne, som blev fremlagt på NutriFair-messen om indtjening, dyrlægeomkostninger og udgifter til kemi kommer således ifølge landmanden ikke fra ham og er ikke nogle, han genkender. De tal står for Vestjysks egen regning, fortæller han.

Til Effektivt Landbrug fortæller kalverådgiver Rikke Engelbrecht, som sammen med Ida Ringgaard holdt oplægget om ECA-vand på NutriFair, at Hans Peter Hornbjerg selv har givet dem resultaterne, efter at anlægget havde været i gang i tre måneder. Herefter har de lavet en beregning på, hvordan man kunne forvente, resultaterne ville se ud hos landmanden, efter anlægget havde kørt i et år.

Kvæg