DEN STÅLHANDSKE, SOM professionelle slagtere benytter, er både skærefast og stikfast. Og nogenlunde sådan har noteringsniveauet i Danmark også været. Tican og Danish Crown har i lange perioder lænet sig op ad hinanden i en prissætning til slagtesvineleverandørerne, der har været både skære- og stikfast. Men de tider er forbi. Tican har siden foråret betalt mere end 50 øre ekstra pr. kg svinekød til sine leverandører.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.