Tönnies har åbnet et nyt slagteri i Sichuan-provinsen i Kina i samarbejde med den kinesiske partner Dekon, skriver det tyske medie Topagrar.
Investeringen, der blev aftalt i 2020, beløber sig til 3,7 milliarder kroner, og slagteriet har en kapacitet på to millioner svin om året med planer om at øge dette til syv millioner.
Projektet er et led i Tönnies’ globale ekspansion og et forsøg på at imødekomme den store efterspørgsel på svinekød i Kina.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.